Elektromotory 2800 ot.min-1

Zobrazuje sa všetkych 9 výsledkov

Jednofázové motory: všetko, čo potrebujete vedieť

Elektromotory nám umožňujú získať mechanickú energiu najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom. V závislosti od počtu fáz napájania poznáme jednofázové, dvojfázové a trojfázové motory. Ich výber závisí od potrebnej sily.

Čo je to jednofázový motor?

Jednofázový motor je elektricky poháňaný rotačný stroj, ktorý dokáže premeniť elektrickú energiu na mechanickú energiu. Pracuje s použitím jednofázového napájania. Ich výkon môže dosiahnuť 3kw a napájacie napätie sa líši. Obvod pracuje s dvoma vodičmi a prúd, ktorý prechádza cez ne je
vždy rovnaký.

Jednofázový motor

Vo väčšine prípadov ide o malé motory s obmedzeným krútiacim momentom. Existujú však jednofázové motory s výkonom do 10 kW, ktoré môžu pracovať s prípojkami až do 440V. Nevytvárajú rotujúce magnetické pole; môžu generovať iba alternatívne pole, čo znamená, že na spustenie potrebujú kondenzátor. Sú ľahko opraviteľné a udržiavané, rovnako ako cenovo dostupné. Tento typ motora sa používa hlavne v domácnostiach, kanceláriách, obchodoch a malých priemyselných podnikoch. Medzi ich najčastejšie použitie patrí domáce spotrebiče, domáce a obchodné HVAC a ďalšie spotrebiče, ako sú vŕtačky, klimatizačné zariadenia a systémy otvárania a zatvárania garážových dverí.